Zaznacz stronę

Fanów literatury z każdym kolejnym rokiem jest coraz więcej, jednak wielu z nich nie wie, jaka była pierwsza książka na świecie. Odpowiedź na to pytanie nie jest prostym zadaniem, albowiem istnieją różne przypuszczenia. Eksperci są jednak zgodni, że pierwsza oficjalna wydrukowana książka powstała za czasów Gutenberga. 

Pierwsza książka na świecie z pewnością różniła się od tych, które znamy współcześnie. Choć istnieją różne przypuszczenia dotyczące pierwszej wydanej książki, to według oficjalnych informacji pierwszą drukowaną książką jest legendarna Biblia Gutenberga. 

Pierwsza książka na świecie w formie druku, czyli Biblia Gutenberga

Johann Gutenberg to jedna z najpopularniejszych osób w historii świata. Człowiek ten jest odpowiedzialny za wynalezienie druku, a jego przełomowe odkrycie sprawiło, że możliwe stało się szybkie przenoszenie myśli na papier. Według oficjalnych danych, pierwszą książką drukowaną była Biblia Gutenberga, która została wpisana do katalogu najważniejszych dokumentów w dziejach UNESCO. Dzieło to ujrzało światło dzienne w 1450 roku. Głównym wynalazkiem Gutenberga było doprecyzowanie tego, jak powinna wyglądać ruchoma czcionka. Dzięki jego badaniom oraz analizom możliwe stało się powielanie dzieł i drukowanie ich w większych ilościach. Biblia Gutenberga powstała w wyniku wieloletnich prac i wydano ją w m.in. 200 egzemplarzach. Dzięki temu posiadało ją całkiem sporo osób. Połowę egzemplarzy wydano na pergaminie, natomiast drugą połowę na standardowym papierze. Jedną z biblii Gutenberga można nawet znaleźć w naszym kraju. 

Złota Księga Etrusków – co warto o niej wiedzieć?

Biblia Gutenberga to pierwsza książka na świecie, która została wydrukowana. Nie oznacza to jednak, że była ona pierwszym dziełem literackim, które ujrzało światło dzienne. Najstarsza książka świata została bowiem spisana w zupełnie inny sposób i choć był on bardziej prymitywny, to po dziś dzień jest ona uznawana za absolutnie wyjątkowy przedmiot. Mowa tu o Złotej Księdze Etrusków, którą można podziwiać w Sofii – stolicy Bułgarii. Wystawiony w muzeum obiekt, to sześć połączonych ze sobą płytek z 24-karatowego złota. Są one zapisane językiem Etrusków, którego nikt póki co nie zdołał w pełni odczytać. Złota Księga została znaleziona przed wieloma laty i od tego momentu jest jedną z najważniejszych atrakcji całej Bułgarii. Główną cechą tej książki jest to, iż posiada liczne ilustracje – żołnierze, harfy czy syreny to tylko niektóre z malunków, które można zaobserwować w tej legendarnej książce. Książka ta ma prawdopodobnie nie mniej niż 2,5 tysiąca lat i trafiła na tereny współczesnej Bułgarii już ponad sześć dekad temu. 

Złota Księga Etrusków – ciekawostki

Pierwsze książki przyjmowały różne formy. Jedne przypominały gliniane tabliczki, drugie były wykonywane na papirusie, a jeszcze inne do złudzenia przypominały książki z czasów współczesnych. Złota Księga Etrusków jest jednak produktem wyjątkowym, który pokazuje, jak mocno historia książki zmieniła się na przestrzeni lat. Co ciekawe, do znalezienia tej książki nie były potrzebne skomplikowane prace archeologiczne, ponieważ odkryto ją zupełnie przypadkowo, w pobliżu jednego z grobowców. Książka ta jest niebywale drogocenna, ponieważ wykonano ją w całości ze złota. Jej odkrycie umożliwiło lepsze zbadanie nieznanego dotąd ludu Etrusków. Pomimo licznych starań nie udało się jednak odczytać zapisków w niej zawartych i wiele wskazuje na to, że w najbliższym czasie nie dojdzie do żadnego przełomu. 

Jak powstawały pierwsze książki?

Współcześnie książki są tworzone w wielkich drukarniach, a ich produkcja odbywa się masowo. Pierwsze książki na świecie powstawały jednak zupełnie inaczej. Protoplastami współczesnych lektur były rozwiązania stosowane w starożytności. Najwięcej pierwszych książek powstawało na terenie starożytnej Grecji oraz starożytnego Rzymu. Sposób, w jaki powstawały książki, w dużej mierze zależał od epoki. Przykładowo, w średniowieczu tworzenie książek odbywało się w specjalnych skryptoriach. W starożytności kluczowe były natomiast zwoje, które służyły do zapisywania złotych myśli. W wielu zbiorach muzealnych po dziś dzień można podziwiać starożytne zapiski, które przetrwały próbę czasu. Wiele z nich powstało na terenie Mezopotamii, która stale skrywa przed nami sporo tajemnic. Współczesne książki w postaci papierowej pojawiły się o wiele później, albowiem pierwsze dzieła tworzono z użyciem drogocennego złota i pierścieni. 

Pierwsza książka na świecie to bardzo szeroki temat, który można omawiać godzinami. Według oficjalnych informacji, pierwszą oficjalną książką jest legendarna Złota Księga Etrusków znajdująca się w zbiorach biblioteki w Sofii, jednak mając na myśli pierwsze wydrukowane dzieło, eksperci wspominają o Biblii Johannesa Gutenberga. Obydwa te dzieła mają olbrzymie znaczenie dla współczesnego świata drukarskiego i choć różnią się bardzo mocno, to odcisnęły piętno na wiele lat.