Zaznacz stronę

Zastanawiałeś lub zastanawiałaś się kiedyś, jak zacząć czytać książki, aby czerpać z tego pełną satysfakcję? A może po prostu szukasz nowego hobby, które umili Ci wolne chwile? Jeżeli tak, to zapoznaj się z naszymi wskazówkami, które sprawią, że czytanie przestanie być nudne i monotonne. 

Duża część społeczeństwa nie wie, jak zacząć czytać książki. Wynika to nie tylko z problemów z mobilizacją i dyscypliną, ale także z trudności w znalezieniu idealnej lektury dla siebie. W praktyce, czytanie da się jednak lubić, co potwierdza stale rosnąca liczba moli książkowych. 

Jak zacząć czytać książki? Zacznij od sprecyzowania swoich preferencji

Książki to naprawdę szeroka kategoria. Regularnie na rynku pojawiają się nowości i kolejne bestsellery, które sprawiają, że każdy może znaleźć coś dla siebie. Jeżeli jednak nie masz doświadczenia w czytaniu, to na wstępie zastanów się nad swoimi upodobaniami. Jeżeli lubisz dreszczyk emocji i kochasz się bać, to doskonałą opcją dla Ciebie będą horrory. Osoby lubiące pogłębiać swoją wiedzę powinny natomiast wybierać książki historyczne bądź naukowe, które jeszcze mocniej rozwiną je pod kątem intelektualnym. Jeśli natomiast interesujesz się światem celebrytów, to doskonałym wyborem będą szeroko pojęte biografie. Duża część społeczeństwa, myśląc o książkach, ma przed oczami wyobrażenie nudnych lektur, których czytanie było obligatoryjne w czasach szkolnych. Czytanie książek nie powinno być jednak traktowane jako przykry obowiązek, a sposób na relaks. Dlatego też nie smuć się, kiedy zauważysz, że nie wszystkie gatunki są odpowiednie dla Ciebie. Każdy ma inne gusta, dlatego sięgnij po książkę, która sprawi, że spędzanie wolnego czasu będzie istną przyjemnością. 

Nowoczesne czytanie książek, czyli audiobooki i e-booki

Dynamiczny rozwój technologiczny jest czymś, czego nie da się zatrzymać. Sprawia on, że papierowe książki powoli odchodzą do lamusa, a w ich miejsce popularność zyskują audiobooki. Mają one naprawdę szerokie spektrum zalet, co sprawia, że warto je sprawdzić. Ich głównym przymiotem jest to, że nie męczą wzroku, dzięki czemu można ich słuchać przez wiele godzin, bez obaw o swoje zdrowie. Równocześnie audiobooki świetnie spiszą się u zapracowanych osób, które mają mało wolnego czasu. Ciekawą opcją są również książki w formie cyfrowej, czyli e-booki. Są one bardzo poręczne i wygodne, dzięki czemu śmiało można zabrać je do szkoły bądź pracy. Równocześnie korzystanie z audiobooków bądź e-booków jest zazwyczaj bardzo tanie, dzięki czemu nie trzeba wydawać na nie zawrotnych sum. Popularność takich rozwiązań nie oznacza jednak, że nie warto czytać papierowych książek. Produkty w formie fizycznej szczególnie dobrze spiszą się u kolekcjonerów, którzy chcą nie tylko przeczytać ciekawą lekturę, ale też powiększyć swoje zbiory. Jeśli nie wiesz, jak zacząć czytać książki, to pamiętaj, że każdy jakoś zaczynał, dlatego nie bój się postawienia pierwszego kroku. 

Jak znaleźć czas na czytanie?

Wyrobienie sobie nawyku, który umożliwi czytanie przynajmniej kilku stron każdego dnia, jest powszechnie rekomendowane. Ciągły zawrót głowy i życie w pośpiechu sprawia jednak, że wiele osób nie jest w stanie przeczytać nawet jednej książki rocznie. Aby czytać regularnie, warto zrobić sobie specjalny harmonogram, uwzględniający zarówno czas na pracę i obowiązki domowe, jak i na odpoczynek. Jeżeli chcesz czytać książki, to nie oznacza to, że musisz kompletnie zrezygnować z telefonu, laptopa czy tabletu. Wystarczy znaleźć odpowiedni balans i pamiętać o tym, by wolny czas spędzać na różne sposoby. Jeśli chcesz zacząć czytać więcej książek, to postaraj się polubić to hobby. W tym celu możesz nie tylko kupić nowe książki, ale też dołączyć do grup zrzeszających pasjonatów literatury. Dzięki temu będziesz w kontakcie z innymi miłośnikami książek. Zacznij od małych kroków i początkowo czytaj tylko po kilka stron dziennie. Jeżeli wyrobisz sobie regularność, to stopniowo możesz zwiększać długość czytania. Pamiętaj jednak, aby nie rzucać się od razu na głęboką wodę, gdyż może to zniechęcić do lektury. 

Co zrobić, aby częściej czytać?

Głównym błędem, który popełnia wiele początkujących czytelników, jest sięganie po książki, które nie sprawiają im frajdy. Jeżeli więc czytasz jakąś książkę i czujesz, że nie jest ona zgodna z Twoim gustem, to nie bój się odłożyć jej na półkę i poszukać czegoś nowego. Dzięki temu lepiej określisz swoje preferencje i dowiesz się, jaki gatunek jest dla Ciebie odpowiedni. Nie ma na świecie osoby, która lubi czytać absolutnie wszystkie gatunki, dlatego nie martw się, kiedy trafisz na coś nieatrakcyjnego dla siebie. Równocześnie pamiętaj o dyscyplinie. Jest ona bardzo ważna w każdym aspekcie życia i nie inaczej jest w przypadku czytania. Przykładowo, jeśli ustalisz, że każdego dnia czytasz po 20 minut, to staraj się trzymać swoich założeń. Dzięki temu nabierzesz wprawy w nowej pasji i sprawisz, że spowoduje ona wiele wyjątkowych doznań. 

Jeśli zastanawiasz się, jak zacząć czytać książki, to pamiętaj nie tylko o dyscyplinie, ale także o czerpaniu satysfakcji z takiej formy rozrywki. Od książek powinieneś lub powinnaś oczekiwać, że dostarczą Ci wyjątkowych wrażeń i umilą codzienność, przynosząc niezapomnianą rozrywkę. Choć początki w nowym hobby mogą być niełatwe, to jeżeli będziesz czytać regularnie i sprawdzać, jakie nowe bestsellery pojawiają się na rynku, to na pewno zakochasz się w czytaniu bez opamiętania.