Zaznacz stronę

Bajki muzyczne do słuchania to jedna z ciekawszych propozycji dla najmłodszych. YouTube oferuje wiele ciekawych propozycji, które można wykorzystywać z kilkulatkami.

Nie warto jednak rezygnować przy tym z czytania, jakie ma pozytywny wpływ na rozwój dziecka. Każdego dnia należy czytać dzieciom przynajmniej po kilkanaście minut. Można jednak do tego włączyć bajki muzyczne do słuchania, jakie pomogą najmłodszym przenieść się w magiczna krainę doskonale znanych baśni.

Niesamowite przygody dla wszystkich dzieci

Jan Brzechwa, Baśnie Braci Grimm, Wiesław Drabik, Jerzy Niemczuk, Ann Pawlina, Marian Orłoń, Władysław Bełza, Irena Kwiatkowska, Edmund Niziurski, Barbara Gawryluk – tych osób chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Są to autorzy różnych baśni i powieści dla najmłodszych. Część z nich to powieści, jakie przekazywane są dosłownie z pokolenia na pokolenie. Inne są nieco nowsze, co jednak nie oznacza faktu, że nie należy po nie sięgać. Tym bardziej że w każdej z tych książek czekają na najmłodszych niesamowite przygody. Można je przeczytać, ale także można je wysłuchać w postaci audiobooków. Wrażenia zostaną wzmocnione przez dźwięki, jakie zostają wykorzystane podczas nagrania. Takie działania na pewno pomogą dzieciom jeszcze szybciej przenieś się w strefę marzeń, gdzie razem z ulubieńcami będą mogli przeżywać niesamowite historie. 

Bajki muzyczne do słuchania – narzędzie edukacyjne

Może nie każdy patrzy przychylnym okiem na nowoczesne wynalazki technologiczne, ponieważ powodują ogromne rozproszenie wśród najmłodszych. Jednak tak nie jest, jeżeli chodzi o takie bajki, jakie słucha się z wielką przyjemnością. Zresztą, pewnie wielu rodziców przypomina sobie sytuacje, kiedy sami mieli do dyspozycji takie słuchowisko. O ile jednak wiele lat temu nie można było szukać ich w świecie wirtualnym, o tyle teraz nikt nie ma do nich utrudnionego dostępu. Dawno temu słuchowiska umieszczane były na kasetach. Dzisiaj internet oferuje takie możliwości, wspierając rodziców, którzy nie mogą w danej chwili poczytać swoim dzieciom. 

Dlaczego mówi się o nich, jak o narzędziach edukacyjnych? Ponieważ dzieci orientują się, jak ważną rolę w ich życiu pełni dźwięk. Tym bardziej dziecko będzie miało wrażenie, jakby stawało się jednym z głównych bohaterów, który bierze udział w różnego rodzaju przygodach.

Jakie bajki muzyczne do słuchania?

Dzisiaj rodzice mogą dosłownie przebierać w różnego rodzaju słuchowiskach bajkowych, jakie dostępne są dla najmłodszych. Wśród nich znaleźć można takie opowieści z dźwiękiem jak:

  • Stoliczku, nakryj się;
  • Czerwony Kapturek;
  • Dziadek Do Orzechów;
  • Złota Rybka;
  • Kraina Dobrego Ducha;
  • Brzydkie Kaczątko;
  • Złota Kaczka;
  • Przygody Smoka Alberta;
  • Z Pamiętnika Wilka Antoniego.

To tak naprawdę tylko kilka przykładów, jakie można znaleźć aktualnie w internecie. Jest tego naprawdę dużo. Znajdzie się coś dla tych dzieci, które dopiero rozpoczynają przedszkole, jak również dla tych starszych pociech.

Rozwijanie wyobraźni u najmłodszych

Dlaczego warto postawić na opowieści do słuchania? Ponieważ wzmagają one kreatywność wśród najmłodszych. W książkach ma się dostęp do barwnych obrazków, które na pewno spodobają się wszystkim dzieciom. Należy jednak wskazać na to, że dzieci nie dążą do wyobrażenia sobie tego, jak wygląda księżniczka, krasnoludki lub też inni bohaterowie bajkowi. Audiobooki mają to do siebie, że pomagają rozbudzić pomysłowość. Nie zawsze ma się tu do czynienia z obrazem, ale z dźwiękiem. Dzieci słuchając takich opowieści, uruchomiają swoją wyobraźnię i rozwijają swoją kreatywnośćpoprzez dźwiękowy aspekt narracji. Zmieniające się wciąż efekty dźwiękowe, bardziej angażują wszystkich w dostępną historię. Należy pamiętać także o tym, że owe dźwięki będą pomagać wyrazić również swoje emocje – począwszy od tych radosnych po te nieco bardziej lękliwe. Rodzice powinni jednak pamiętać o tym, aby powiedzieć dziecku, że każda z tych opowieści zawsze będzie się dobrze kończyć, aby maluch nie miał obaw przed wysłuchaniem bajki muzycznej do końca.

Tak samo jak zwykłe książki, tak również bajki muzyczne do słuchania, pomagają wzbogacić słownictwo najmłodszych. Wzmacniają również percepcję i pamięć słuchową. Nie można zapomnieć o tym, że są to bardzo ważne umiejętności, jakie przydadzą się w życiu. Warto również wiedzieć, że taka forma opowieści sprzyja także relaksacji i wspiera proces wyciszenia. To dobra propozycja dla najmłodszych, którzy właśnie udają się na spoczynek. Warto również z nich korzystać, jeżeli chodzi o poprawę zdolności koncentracji.