Zaznacz stronę

Jesteś fanem literatury i szukasz czegoś idealnego na długie, jesienne wieczory? Jeżeli tak, to wstrząsające książki na faktach powinny być idealne dla Ciebie. Są one oparte na prawdziwych wydarzeniach, dzięki czemu zachwycą wszystkich miłośników literackich. 

Wstrząsające książki na faktach to naprawdę szeroka kategoria. Czytelnicy mogą znaleźć na rynku wiele intrygujących dzieł, które poruszają ważne wątki. Przygody alkoholików, wstrząsające sytuacje ze szpitali psychiatrycznych czy molestowanie to tylko niektóre z tematów poruszanych w książkach dla ludzi o mocnych nerwach. 

Wstrząsające książki na faktach – dlaczego warto przeczytać „Po supełku do kłębka”?

Uwielbiasz prawdziwe historie w literaturze? W takim razie „Po supełku do kłębka” to doskonała pozycja dla Ciebie. Książka ta została napisana przez Micię Mieszkowski. Gdyby układać ranking najbardziej wstrząsających książek, to z pewnością zajmowałaby ona wysoką lokatę. Opowiada ona bowiem o losach kobiety, która doświadczyła wielu brutalnych przeżyć. Główną bohaterką tego dzieła jest młoda, ale bardzo doświadczona kobieta, która w przeszłości musiała radzić sobie z gwałtami oraz molestowaniem seksualnym. Dzięki tej książce czytelnicy mogą przekonać się na własnej skórze, z jak wieloma trudnościami muszą radzić sobie kobiety. Micia Mieszkowski to bardzo renomowana terapeutka transformacji, dlatego obok jej popisowego dzieła nie sposób przejść obojętnie. Co istotne, bohaterka, o której mowa w książce, istniała naprawdę, co sprawia, że każdy może utożsamić się z jej koszmarem i wyobrazić sobie, co przeżyła ta kobieta. 

„Młody Bóg z pętlą na szyi” – hit czy kit?

Wstrząsające książki na faktach znajdują się w orbicie Twoich zainteresować, ale nie wiesz, po co sięgnąć? Jeżeli tak, to lektura oferowana przez Ankę Mrówczyńską powinna być fenomenalną opcją dla Ciebie. Jej wizytówką jest książka „Młody Bóg z pętlą na szyi”. Jest to autentyczny dziennik, którego głównym celem jest opisanie wrażeń towarzyszących osobom zamkniętym w szpitalu psychiatrycznym. Co istotne, bohaterką tej książki jest sama autorka, która od wczesnego dzieciństwa zmaga się z borderline. Osoby, które czytają tę książkę, mogą dowiedzieć się, czego doświadczyła Anka Mrówczyńska podczas hospitalizacji oraz z jakimi trudnościami i przeciwnościami losu musiała się mierzyć. Głównym zadaniem tej książki jest zwrócenie uwagi na problem dotyczący dużej liczby samobójstw wśród obecnego społeczeństwa. Jest to jedno z najlepszych autobiograficznych dzieł ostatnich lat, które spowoduje gęsią skórę nawet u największych twardzieli. 

„Życie pozapsychotropowe” – prawdziwy literacki kunszt

Jeżeli tematyka zdrowia psychicznego jest Ci szczególnie bliska i chcesz znaleźć dobre książki z tego zakresu, to „Życie pozapsychotropowe” od Karola Neubauera powinno być idealne dla Ciebie. Dzieło to zalicza się do najlepszych książek opartych na faktach, które opowiada nie tylko o samej depresji, ale o różnych chorobach psychicznych, które dotykają obecne społeczeństwo. Autor bardzo dużą uwagę koncentruje na tym, jak funkcjonują w Polsce szpitale oraz jak często lekceważony jest w naszym kraju problem depresji. Ważnym elementem tego dzieła są rozważania autora na temat przyczyn jego problemów psychicznych. Choć główny bohater nie jest w stanie poznać prawdy i jednoznacznie ustalić, dlaczego zmaga się z zaawansowaną depresją, to jego losy są niebywale interesujące. Czytelnicy dowiedzą się dzięki tej książce, jak skrajne emocje towarzyszą osobom, które utraciły satysfakcję z życia. Jest to naprawdę wciągająca książka, idealna dla osób w każdym wieku – nawet dla młodszych czytelników. 

„Schizofreniczny obraz świata” – idealna lektura dla wymagających

W orbicie Twoich zainteresowań znajduje się książka, która od pierwszych do ostatnich stron trzyma w napięciu? W takim razie „Schizofreniczny obraz świata” jest odpowiedni dla Ciebie. Książka ta – jak wskazuje tytuł – opisuje schizofrenię i zwraca uwagę, jak niebezpieczna jest to choroba. Sam autor zmaga się z tym problemem od wczesnego dzieciństwa, jednak jego celem nie jest wzbudzenie w czytelniku litości. Jak sam podkreśla, chce po prostu zostać wysłuchany, a równocześnie pragnie uzupełnić deficyty wiedzy społeczeństwa z zakresu zdrowia psychicznego. Choć ta niezwykle prawdziwa książka nie jest łatwa w odbiorze, to szokujące elementy w niej zawarte z pewnością przypadną Ci do gustu. Właściwe zrozumienie tego dzieła może jednak być niełatwym zadaniem, gdyż ma ono wiele wątków. 

Wstrząsające książki na faktach, z którymi możesz utożsamić się w prawdziwym życiu, to naprawdę szeroka kategoria. Niekiedy poruszają one kwestie gwałtów czy molestowania, a innym razem opisują aspekty dotyczące zdrowia psychicznego. Reportaże i biografie oparte na prawdziwych wydarzeniach są jednak niebywale ciekawą częścią literatury, dlatego zapoznanie się z nimi jest powszechnie rekomendowane.