Zaznacz stronę

Olga Tokarczuk to osoba, której bez wątpienia nie trzeba nikomu przedstawiać. Literacka Nagroda Nobla sprawiła, że pisarka ta trafiła do grona najsłynniejszych polskich twórców. Niemniej wciąż jest wiele osób, którym brakuje wiedzy na temat dzieł tej pani. Olga Tokarczuk książki chronologicznie – co można powiedzieć na ten temat?

Historia zawodowa Olgi Tokarczuk to dla wielu osób mimo wszystko spora tajemnica. Za sprawą Literackiej Nagrody Nobla Pani Tokarczuk zdobyła dużą popularność, ale popularność ta niekoniecznie przełożyła się na wiedzę o wcześniejszych dziełach. Tymczasem naprawdę jest nad czym dyskutować.

Olga Tokarczuk książki chronologicznie – początek drogi do Nagrody Nobla

Wszystko zaczęło się w 1979 roku na łamach pisma „Na Przełaj”. Co ciekawe, pisała pod pseudonimem „Natasza Borodin”. Pierwsza książka Olgi Tokarczuk (debiutancka powieść) pojawiła się w 1993 roku – była to „Podróż Ludzi Księgi”. Olga Tokarczuk opowiada tam o wydarzeniach, jakie dzieją się we Francji. Z kolei w latach 1997-2000 Tokarczuk była stałą współpracownicą czasopisma „Charaktery”. Chodziło tam o pisanie esejów. Tak swoją literacką podróż zaczynała Olga Tokarczuk.

Twórczość Olgi Tokarczuk – opowiadania i lista powieści

Wspomniany 1993 rok można określić początkiem innej Tokarczuk. Już dwa lata później pojawiła się kolejna powieść – tym razem E.E. 1995 rok to też czas, kiedy doczekaliśmy się opowiadań Tokarczuk. Był to choćby „Grzech, o którym śnili prawosławni” czy „Obcy”. W 1998 roku pojawiły się także zbiory opowiadań. Pierwszym zbiorem była „Szafa” (znajdziemy w tym zbiorze trzy historie).

Tu lista wszystkich powieści Olgi Tokarczuk:

  • „Podróż Ludzi Księgi” 1993 rok
  • „E.E” 1995 rok
  • „Prawiek i inne czasy” 1996 rok
  • „Dom dzienny, dom nocny” 1998 rok
  • „Ostatnie historie” 2014 rok
  • „Anna In w grobowcach świata” 2006 rok
  • „Bieguni” 2007 rok
  • „Prowadź swój pług przez kości umarłych” 2009 rok
  • „Księgi Jakubowe” 2014 rok
  • „Empuzjon” 2022 rok,
  • „Pan Wyrazisty” 2023 rok

Najnowsza książka Olgi Tokarczuk („Pan Wyrazisty”) to jeden z dwóch tytułów, które pojawiły się po otrzymaniu Nagrody Nobla.

Tokarczuk jako laureatka Nobla – dlaczego Polka otrzymała tę nagrodę?

O książkach Olgi Tokarczuk można powiedzieć naprawdę wiele, ale teraz skoncentrujemy się na tym, co miało miejsce 10 października 2019 roku.  Dlaczego Olga Tokarczuk otrzymała tę prestiżową nagrodę?

Najłatwiej powiedzieć, że po prostu była najlepsza. Można też odnosić się do książek Tokarczuk, ale najlepiej będzie skoncentrować się na konkretach. Nagrodę przyznano za „narracyjną wyobraźnię, która z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic jako formę życia”. Można więc powiedzieć, że Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury otrzymuje się za całokształt. Tu nie chodzi o nagrodę literacką za konkretne dzieło.

Olga Tokarczuk to nie tylko Nagroda Nobla

Nagroda Nobla to nieprawdopodobne wyróżnienie, które sprawiło, że Olga Tokarczuk zyskała ogromną popularność, ale warto spojrzeć na karierę tej pisarki nieco inaczej. Właśnie pod kątem tych szczegółów, które przełożyły się na otrzymanie wyróżnienia. Przykładowo najnowsza powieść Olgi Tokarczuk dotyczy nieprzerwanego lansu, egocentryzmu i natręctwa autoprezentacji. Brzmi znajomo, prawda? „Anna In w grobowcach świata to z kolei powieść, w której Olga Tokarczuk uwspółcześnia mit pochodzący sprzed blisko czterech tysięcy lat. Mamy też np. „Ostatnie historie”, czyli trzy sposoby oswajania śmierci w jednej z najbardziej poruszających powieści. Można też opowiadać o tym, że Olga Tokarczuk odkrywa „Lalkę” na nowo, natomiast „Księgi Jakubowe” imponują literackim rozmachem. Kiedy patrzy się na najgłośniejsze i najszerzej komentowane powieści widać wyraźnie, że polska noblistka zrobiła wiele, aby uszczęśliwić klientów. Niemniej to E.E. utorowało Oldze Tokarczuk uznanie czytelników i czytelniczek. Nie można też zapomnieć, że każde dzieło to historie ludzi. Czasem autorka myśli o czymś dłuższym, z kolei innym razem skupia się na krótkiej formie.

Wypada też odnotować, że Nagroda Nobla nie jest jedyną, jaką ma Tokarczuk. Na uwagę zasługuje choćby zdobycie międzynarodowej nagrody Bookera (Man Booker International Prize). Nagroda ta trafiła do Tokarczuk w związku z książką „Bieguni”.

Książki Olgi Tokarczuk – Literacka Nagroda Nobla jako podsumowanie

Nobel dla Olgi Tokarczuk przeszedł do historii naszej literatury, ale dobrze byłoby, abyśmy oceniali sytuację w szerszym kontekście. Tokarczuk jest autorką wielu poczytnych dzieł. Widać też, że jest to osoba, która lubi poruszać różne kwestie. Wystarczy spojrzeć na to, jak Olga Tokarczuk zaprasza bohaterów powieści Prusa na prywatną rozmowę. Jest w tym uwaga, empatia, ale i niepokój. Niezwykle istotne jest też to, że książki noblistki pozwalają spojrzeć na pewne rzeczy z innej perspektywy.