Zaznacz stronę

Trudno sobie wyobrazić, że kobieta na Bliskim Wschodzie nie jest traktowana jak Europejki, Amerykanki czy też obywatelki innych krajów, w czasach obecnych. 

Warto przeczytać książki o kobietach w Islamie, jakie wywołują ogromne poruszenie wśród czytelników. Tego typu lektury to doskonały wygląd w tamtejszą kulturę. Podejście do kobiet w arabskim świecie ma swoje źródło w Koranie. Jakie książki o arabskich kobietach zasługują na uwagę?

„Zaginione arabskie księżniczki”

Autorem tej książki jest Marcin Margielewski – człowiek, który pokazał, że nie każdy stereotyp obowiązuje. Wydawać by się mogło, że bogaty, muzułmański świat ocieka dobrobytem, gdzie tak naprawdę nikt nie może na nic narzekać. Jednak tak nie jest. W szczególności, jeżeli pozna się poruszające historie z tej książki. To właśnie one pokazują, że bogate arabskie księżniczki są tak naprawdę bezwolnymi kobietami. Są one tak naprawdę więzione w klatce tradycji, jaka tak naprawdę nie pozwala im się nawet kształcić. Jeżeli któraś z nich się zbuntuje, jej rodzina może sprawić, że „zaginie” w niewyjaśnionych okolicznościach – tak jak to było z wieloma kobietami w tym islamskim świecie.

„Kobieta w doktrynie islamu”

Bez trudu można otrzymać książki i tematyce arabskiej. Ich popularność z roku na rok wzrasta. Taka książka jak ta, którą napisał Warner Bill, pozwala poniekąd dowiedzieć się, skąd wzięło się takie a nie inne podejście do kobiet w arabskich krajach. Autor cofa się tu do samej historii Mahometa, która na szczęście opisana jest w takie sposób, że nie ma tu szans na nudę. Może nie każdy wie, ale Mahomet (tak ta właśnie najsłynniejsza postać w islamskiej religii) poślubiła m.in. Aiszę, która miała zaledwie sześć lat! Czy więc można dziwić się temu, że w krajach Bliskiego Wschodu do dnia dzisiejszego takie sytuacje mają miejsce?! Książki o tematyce arabskiej są bardzo brutalne i pokazują z jak trudnymi sytuacjami ma się na co dzień do czynienia. Z takimi na jakie nie powinno być oficjalnego przyzwolenia.

„Perska saga”

Saga, która obejmuje aż osiem tonów, od wielu lat cieszy się ogromną popularnością. Autorką jest Laila Shukri. Chociaż tak naprawdę nikt nie wie kim ona jest dokładnie. Wiadomo jedynie tyle, że jest ona polskiego pochodzenia i jest żoną szejka. Ze względu na osobę swojego męża, nie może się jednak ujawniać. Całkiem możliwe, że podanie prawdziwych danych osobowych nie zaszkodziłoby jej mężowi, tylko jej samej.

Bohaterką pierwszego i kolejnych tomów, jest Polka o imieniu Lidka. Los tak chciał, że wyjechała ona na stypendium do Kuwejtu. W trakcie pobytu tam poznała Hassana. Ich historia potoczyła się bardzo szybko – magiczna podróż, zakończona zaręczynami. Szybki ślub, szybka ciąża i magiczna bańka prysła. Lidka przekonała się, że jej ukochany, który do niedawna traktował ją jak księżniczkę, zmienił swoje oblicze o 180 stopni. Polka przekonała się, że kraje arabskie nie wiedzą czym są prawa kobiet. Pierwszy tom oraz kolejne pokazują, jak w tamtym świecie najbliżsi są w stanie zgotować kobietom prawdziwe piekło.

„Sekrety Orientu. Antologia arabska”

Odchodząc nieco od mrocznych historii arabskich szejków, ich żon, sióstr, córek, itd., do książki, jaka nie jest prawdą. To jednak nie oznacza, że tą publikację należy omijać. W szczególności, że kobietu kochają powieści romantyczne. Książka autorstwa Małgorzaty Garkowskiej, K.C. Hiddenstorm, Anieli Wilk, Beaty Majewskiej oraz Emilii Szelest wciąga do głębi i za nich nie chce wypuścić ze swoich macek. W środku znaleźć można pięć wyjątkowych powieści. Każda jest inna i jest na swój sposób niesamowita. Autorki mają zupełnie inny styl pisania. I to właśnie sprawia, że każdy romans, który rozpali zmysły wszystkich kobiet, jest tak zachwycający. Warto znać również takie historie, jakie poniekąd są w stanie osłodzić to, w jaki sposób cały świat patrzy na kulturę Orientu. Tą, która w realnym życiu jest wstrząsająca i jest w stanie przerazić. 

Zakończenie

Do krajów arabskich nadal przyjeżdża ogromna ilość osób zachwyconych bogactwem, kulturą, która wydaje się tak odmienna od tego, co widać w innych częściach świata. Dubaj to chyba jedno z najpopularniejszych tamtejszych miast. W ostatnich latach książki, jakie nawiązują do tamtejszego świata, stały się bardzo popularne. Poniekąd dlatego, że ukazują one prawdziwy świat, który nie jest otoczony żadną złudną nadzieją na lepsze życie. Każda Muzułmanka powinna mieć nadzieję na tak dobre życie, jak wiele innych kobiet, które żyją w Polsce, w Hiszpanii, w Stanach Zjednoczonych, w Brazylii i w wielu innych krajach.