Miłość w czasach wojny pozwoliła przetrwać wielu osobom ten trudny czas – chociaż nikomu nie było w tamtym okresie łatwo.
Wojenny czas rozpatrywany jest na ogół przez pryzmat historycznych dat, które nie są tak łatwe do zapamiętania. Wydawać by się mogło, że nie da się nakłonić dużej ilości osób do tego, aby przeczytać książki, jakie nawiązują do takiej tematyki. Jeżeli ma się jednak naprawdę dobrze skonstruowany romans w ręce, to czytanie będzie sprawiać ogromną przyjemność. Wojna i miłość – jakie pozycje z tej kategorii warto przeczytać? Co polecamy?
Romans wojenny – książka napisana na faktach
Chyba nie będzie nikogo dziwić fakt, że zestawienie rozpoczyna się od dzieła pt. „Tatuażysta z Auschwitz”. Jedna z najgłośniejszych książek, której autorką jest Heather Morris. To właśnie ona namówiła Lale Sokołowa do tego, aby opowiedział o tym, co działo się w Auschwitz, jakie były tam realia przetrwania dla więźnia. W miejscu, gdzie w czasie II wojny światowej rozgrywał się prawdziwy dramat ludzki. Lale tatuował numery na przedramionach osób, jakie tak trafiały. Bohater miał szczęście. Pomimo tego, że był Żydem, w obozie cieszył się pewnego rodzaju poważaniem. Tatuując poznał Gitę. Był to początek wielkiej miłości, której udało się przetrwać – pomimo tego, gdzie ta historia na początku się rozwijała i pomimo przeciwności losu. Losy Lale i Gity są zdumiewające. Udało im się wyjść cało z Auschwitz, dzięki czemu potem mogli żyć razem i już szczęśliwie. Lale zmarł w 2006 roku, ale jego opowieść o miłości – prawdziwej, z czasów wojny – trwa do dzisiaj.
„Sny wojenne”
Nie brakuje książek o miłości w czasie I i II wojny światowej. Może więc warto tym razem polecić dzieło, gdzie jednak wątku miłosnego jest mało. Marek Harny, który jest autorem, nie omija jednak związków międzyludzkich, jakie – nieświadomie – mogą rzutować na czyjeś życie. Nawet po wielu, wielu latach. Zdecydowana większość powieści jest fikcyjna, jednak uważni czytelnicy są w stanie odkryć, że niektóre mają swoje realne odpowiedniki, jakie wyrządziły ogromną krzywdę Polakom, Żydom, itd. I pomimo tego, że wojna zakończyła się już wiele lat temu, to do dzisiaj niektórzy odczuwają jej „skutki”. Bo czy można przejść do porządku dziennego nad tym, jeżeli ktoś dowiaduje się, że jest wnuczką/wnukiem zbrodniarza wojennego, który był prześladowcą mieszkańców, gdzie aktualnie się mieszka? Takie informacje są na pewno trudne do pojęcia. Autor nie ukrywa, że takie historie są równie ciężkie, jak miłość w czasach wojennych.
„Narzeczona z getta”
Zakazana miłość w czasach wojny, która miała miejsce w latach 1939-1945? Brzmieć może trochę jak opowieść fantasy, ale ta książka pokazuje, że tak faktycznie mogło być. Sabina Waszut, która napisała tą pozycje, przywołuje postać Barbary, jaka odziedziczyła piękną, starą szafę. Okazuje się, że może ona skrywać wiele tajemnic. Bohaterka postanawia je odkryć. Jej śledztwo doprowadza ją do Sławkowa, gdzie okazuje się, że właścicielem była rodzina żydowska. Stary mebel powiązany był z Sarą. Była to Żydówka, która nieszczęśliwie się zakochała w goju, jaki był synem okolicznego szklarza. Taka miłość w tamtych czasach była czymś zakazanym. Czy w tamtych czasach Sara i jej ukochany mogli połączyć się i żyć razem długo oraz szczęśliwie? Warto poznać losy Barbary, która sama na co dzień była bardzo skrytą osobą z wieloma tajemnicami.
„Miłość ‘44. 44 prawdziwe historie powstańczej miłości”
O powstaniu warszawskim – co się stało stało, dlaczego wybuchło, itd. – mówi się do dnia dzisiejszego. To właśnie do tego historycznego wydarzenia odwołuje się ta książka, która została napisana przez Agnieszkę Cubałę. Autorka jednak nie omawia tutaj historycznych aspektów, jakie związane są z powstaniem. Je można odnaleźć w innych publikacjach, w tym w podręcznikach, jakie znaleźć można w szkole. Cubała napisała książkę, jaka jest pełna opowieści osób, które kochały i były przez innych kochane. Pełna ciepła i wzruszających chwil, które pokazują, że tamta epoka nie pozostanie zapomniana. W środku można znaleźć 44 prawdziwe historie powstańczej miłości. Pomimo tego, że historia pokazuje z jak brutalnym okresem miało się do czynienia, to jednak te historie miłosne, pozwalają na wszystko spojrzeć z zupełnie innej perspektywy.
Zakończenie
W czasach wojennych każdy Polak odczuwał wobec ojczyzny swoisty obowiązek stanięcia w obronie. Było ciężko. Było wiele ofiar, jakie do dnia dzisiejszego nie zostały zapomniane. Miłość była bardzo często takim uczuciem, jakie pozwalało przetrwać. Każdy pisarz/autorka, który stworzył romantyczną opowieść wojenną, włożył ogromną pracę w napisanie wyjątkowo ciepłych i pięknych historii.